Doğa canlandı. Çiçekler açıyor, güneş parlıyor. Yaklaşan yaz içinizdeki yaşama sevincini artırıyor. Tabii bu durumdan olumsuz olarak etkilenenler de var: Alerjikler!

Özellikle mevsim değişikliklerinde görülen alerjiler havada özgürce süzülen polenlerden kaynaklanıyor. Dışarıda durum buyken, gerekli önlemleri alarak evinizi alerjen geçirmez bir sığınağa çevirebilir, rahat bir nefes alabilirsiniz.

İlk olarak dışarıda polenler dışında toz maytları, evcil hayvan tüyleri gibi yüzlerce alerjen olduğunu unutmayın. Yani alerjinizi iyi tanıyın ve önleminizi buna göre alın.

Evde sade bir yaşam…
Evinizden eşyaları uzaklaştırmak, alerjenlerin evinize tutunmasını zorlaştırır. Bu yüzden fazlalıklardan kurtulun. Sade bir hayata adım atın. Alerjenlerin birikebileceği yüzeyleri sık sık silin.

Alerjenleri eve taşımayın…
İki paspas kullanın. Biri dışarıda, biri içeride. Ayrıca dışarıdan eve geldiğinizde üstünüzdeki kıyafetleri çıkarın ve ev giysilerinizi giyin. Uyumadan önce alacağınız bir duş, alerjenleri yatağınızdan uzak tutacaktır. Pencerelerinizi kapalı tutun ve klima kullanın. Halısız yaşama alışın. Halı ne kadar temizlenirse temizlensin, evin zeminine göre çok daha fazla alerjen tutacaktır. HEPA filtresi olan iyi bir elektrikli süpürge edinin. Böylece evinizi temizlerken alerjenlerin makinenizin motorundan evin her yanına yayılmasına engel olacaksınız. Sadece yerleri değil, süpürebileceğiniz her yüzeyi süpürün.

Alerjenleri yatak odanızdan uzak tutun…
Günümüzün üçte birini yatak odamızda geçiriyoruz. Bu nedenle alerjenleri buradan uzak tutmak ilk işimiz. Uyurken bir hava nemlendirici veya hava temizleyici kullanın. Bu aletleri sık sık temizleyerek iyi çalıştıklarından emin olun. Yastık kılıflarını ve çarşafları mutlaka haftada bir defa yıkayın. Ayrıca alerjen tutmayan özel nevresim takımları da edinebilirsiniz. Perdelerinizi sık sık yıkayın ve mümkünse çok fazla alerjen tutmayacak daha hafif ve ince perdeler tercih edin. Dışarı çıkabilen bir evcil hayvanınız varsa eve döndüğünde eski bir kıyafetle üstünü silin. Eğer sizinle uyuyorsa çarşaflarınızı daha sık yıkamaya özen gösterin.

Mutfağınızı alerjenlerden koruyun…
Mutfak evin eşya bakımından kalabalık bir bölümüdür. Burada toz ve alerjen birikmesine izin vermeyin, eşyaların altını, tutacaklarını düzenli olarak silin.

Çöpünüzü her gün dışarı çıkarın. Islak alanları mümkün olduğunca kurutmaya çalışın. Böylece oluşabilecek küfün önüne geçebilirsiniz. Tabii alerjiksiniz diye yukarda yazılanları hepsini harfiyen yapmanıza gerek yok. Kendi durumunuzun farkında olarak evinize küçük bir dokunuş yapabilir veya listeden daha fazla maddeyi uygulayabilirsiniz.

Kaynak:
https://vitals.lifehacker.com/how-to-allergy-proof-your-home-this-spring-1823970075