Normal egzersiz rutininizde 2-3 kilometrelik koşular yapıyorsanız, bir maratonu tamamlama fikri çok gerçekçi olmayabilir. Hazırlık egzersizlerini belirlemek için bir maratonda neler olup bittiğini bilmek gerekir.

İlk uzun koşunuzu tamamlamak için yürüme molaları verin
5 kilometrelik bir koşuyu tek seferde başladığınız gibi bitirmek zorunda değilsiniz. Eğer vücudunuzun zorlandığını hissediyorsanız arada tempoyu düşürüp yürüyebilir, kendinizi iyi hissettiğinizde tekrar koşmaya başlayabilirsiniz.

Çıplak ayakla koşmak mı? Neden olmasın!
Koşu ayakkabıları iyidir ancak ayaklarınızı kauçukla sarmanın da alternatifleri var: çıplak ayakla koşmak. Ancak çıplak ayakla koşmaya yeni başlayacaksanız biraz ağırdan alın ve kendinize zarar vermemeye dikkat edin.

Yeni ayakkabılar hızınıza hız katabilir
Yarıştan önce alacağınız yeni bir ayakkabı ile performansınızı artırabilirsiniz. Yarış günü havalı görünmenin ötesinde doğru ayakkabı seçimi hızınıza hız katacaktır.

İlk maratonum
Bir maratonu tamamlamak için ne zaman başlangıç çizgisinde olacağınızı, nasıl başlayacağınızı ve ters giden bir şeyler olduğunda ne yapacağınızı bilmeniz gerekir. Bu şekilde bir maratonu tamamlayabilir veya sakatlanmadan yarıda bırakabilirsiniz.