Örneğin; sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ve sevdiğimiz yiyeceklerin bir kısmı vücudumuz için her zaman yararlı olmayabilir. Bazı besinler veya besinlerle alınabilecek başka etkenler, bağışıklık sistemi ile ilgili olan veya olmayan mekanizmalarla vücudumuzda bir takım reaksiyonlara neden olabilir. Bu tür reaksiyonlar, gıda reaksiyonları olarak kabul edilir ve gıda reaksiyonları; “Gıda Alerjisi” ve “Gıda İntoleransı” olmak üzere iki ayrı grupta incelenebilir. Gıda intoleransı, belli gıdaların sindiriminde yaşanan rahatsızlıklar olarak tanımlanır ve çoğu zaman gıda alerjisi ile karıştırılır. Örneğin; çok sağlıklı olduğunu düşündüğünüz yumurta, brokoli, enginar, domates gibi besinlerin içindeki proteinlere karşı vücudumuz olumsuz tepki verebilir. Bu etki “Gıda İntoleransı” olarak adlandırılır ve vücutta kilo almaya yol açmasından birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere yol açabilir.

Kişilerde gıda intoleransı veya gıda alerjisi olup olmadığını belirlemek her iki hastalığa ait bulguların benzerliği açısından zor olabilir. Bu ikisini birbirinden ayırmak tedavi açısından oldukça önemlidir. Gerçek gıda alerjisi, besinler yolu ile alınan alerjenlere karşı vücudumuzda bağışıklık sistemi tarafından gerçekleştirilen reaksiyonlardır. Bazı gıdalara (fıstık, süt, domates vb.) karşı vücudumuzda histamin ve farklı kimyasalların salımına bağlı olarak bilindik alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Bu reaksiyonlar genellikle anjiyoödem, ürtiker, kusma, ishal ve astım, öksürük, burun akıntısı gibi bazı solunumsal belirtileri içerir. Gıda alerjisi az kişide görülür ve kısa bir zaman diliminde ciddi etkilere neden olabilir. Örneğin; fındığa veya deniz mahsullerine gıda alerjileri olan kişiler 1 saatten az zamanda anafilaktik şoka girerek nefes bile alamaz hale gelebilirler.

Gıda intoleransında ise yediğimiz yiyeceklerin olumsuz etkileri, bağışıklık sisteminin bir etkisi olmadan 3-24 saat arasında ortaya çıkmaya başlar. Normal beslenen bir insan, 24 saat içinde birçok yiyecek yediği için, yaşadığı sorunun gıda ile ilgili olduğunu bilse bile hangi gıdadan olduğunu tespit etmesi çok zordur. Farklı besin gruplarına intoleransı olan kişilere doktorlar tarafından tanı konulması da oldukça zor olabilmektedir. Gıda intolerasında en sık gözlenen belirtiler ise şişkinlik, migren, baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı, karın ağrısı, huzursuz bağırsak sendromu ve kurdeşen olarak sıralanabilir.