Uzman Psikolog Semiha Kaya

Kendimi en güzel hissettiğim anımı düşünüyorum.. Mezuniyet? İlk buluşma? Düğünüm? 30 yaşım? Annelik sonrası? Hepsini düşünüyorum ama net cevap veremiyorum. Sanki en güzel anımı henüz yaşamamışım gibi. Hiçbir zaman tam olmamış gibi sanki kendimi güzel hissetmek için yapmam gereken daha çok şey varmış gibi geliyor, kesin şu olursa daha güzel hissederim diyorum içimden…

Bunun sebebi dış görünüşümüzle alakalı sürekli olarak maruz kaldığımız imajlar. Bunlar ünlülerin, yıldızların, güzelliğiyle kabul gören kişilerin imajları. Bunlara daha uygun olmak kendimizi güzel hissetmenin ön koşulu gibi. Gerçekten de yaşının güzeli olmak, kendimizin en güzel versiyonu olmak için çaba göstermek, medikal estetik işlemlerden destek almak kadının hem daha öz güvenli hem de daha güzel hissetmesini yüksek ölçüde sağlıyor.

Kadının kendini daha güzel hissetmesi için gerekli olan bir başka ön koşul ise “mutluluk”. Mutluluğu ölçümlemek elbette ki mümkün değil, ancak burada bahsettiğimiz mutluluğu stres düzeyinin azlığı ve kişisel doyum olarak açıklayabiliriz. Stres düzeyi yüksek olan kadınlara dünya daha kötü ve zor bir yermiş gibi gözüktüğü için, bu olumsuz bakış açısını kendilerine de yönlendirirler. Bu durum kendilerini güzel hissetmelerini zorlaştırır. Peki stres düzeyini nasıl azaltacağız? Formülü açıklıyorum! Stres kaynağı olarak dış kaynaklara odaklanmak yerine iç kaynaklara odaklanmak. Yani bizi strese sokan bir şeyin sebebi olarak hep hayat şartlarını, çevremizi, başka insanları suçlarsak (ki bunlar dış faktörlerdir) stresi ortadan kaldırmamız daha zordur çünkü insanların davranışlarını, çevremizi değiştiremeyiz. Böylelikle kendimizi bu hayata mahkum hissederiz. Ancak stres kaynağı olarak iç faktörlere odaklanırsak; Yani bizi strese sokan şeyin sebebi olarak bizim buna izin veriyor olduğumuz gibi bir faktör koyarsak, biz izin vermediğimiz sürece o durum bizi strese sokamaz. Böylelikle kendimize özgüven ve bir şeyleri değiştirme gücü veririz. Dış dünya yerine kendi iç dünyasına odaklanan kadınlar, kendini mutlu etmeyi hedeflemiş kadınlar kendilerini güzel hissederler. Çünkü beğeniyi dış dünyada değil, kendilerinde ararlar ve kendilerinin en iyi versiyonu olmak için daha çok çaba harcarlar. Bu motivasyonla yola çıkan kadınlar dış görünüşleri için yaptıkları fiziksel ve manevi yatırımları daha inanarak ve daha kalıcı şekilde uygularlar. Bir gün kendilerini beğenmesini istedikleri kişi ya da durum ortadan kalksa bile güzel olmayı istemeye devam ederler. Hep güzel kalalım.

TR-NON-1950029