Uzman Psikolog Semiha Kaya

Öğrencilik yılları biter, yetişkinliğe ilk adım iş aradığımız zamanlarda başlar… Hem maddi bağımsızlığı kazanma çabası, hem ayakta durma mücadelesi hem de “iş hayatı” denilen olguyu hayatımıza sorunsuzca entegre etmeye çalışma dönemidir bu dönem. Başlarda sürekli çok yoğun olduğumuzdan, çok yorgun olduğumuzdan bahseder dururuz. Bu alışma süresince belki de yeterince organize olamadığımız için özel hayatımız sekteye uğrar. Takip eden yıllarda ise duruma alışmış, profesyonel hayatımızla özel hayatımız arasında gerekli dengeyi sağlar hale geliriz.

Peki bu durum her iki cinsiyet için birebir aynı mı işler? Açıkçası pek emin değilim. Yüzyıllar boyunca süregelen her iki cinsiyet için belirlenmiş roller günümüzde hala geçerliliğini sürdürmektedir. Bu roller çeşitli kanallardan (çevresel faktörler, öğretiler, aile, basın, reklamlar) çocukluğumuzdan itibaren bize işletilmektedir. Nedir bunlar? Erkek çalışır, eve yiyecek sağlar, bu sebeple ev işleri onun sorumluluk alanının dışındadır. Kadın ise evin düzenini sağlar, çocuk yapar ve ailesinin karnını doyurmakla görevlidir.

Her ne kadar artık modern dünyanın birer ferdi olduysak da, bu roller değişmedi. Kadın gelişen teknoloji ve artan iş istihdamı sayesinde iş hayatında artık kalıcı olarak var olsa da toplum kadının üzerinden artık sizde çalışıyorsunuz diye bu rolleri almadı. Bu sebeple günümüzde kadın hem çalışıp, hem çocuk dünyaya getirip hem de evin sorumluluğunu almaktadır. Tabii ki bu durum kadının iş ve özel hayatı arasındaki dengeyi kurmasını erkeklerden daha zor hale getirmektedir. Bu duruma biz kadının çift mesaisi diyoruz. Çünkü yapılan araştırmalarda genellikle kadınların %60’ının iş çıkışı ev işleriyle, çocuk bakımıyla ve yemek yapmakla ilgilendiğini görmekteyiz. İş sonrası ikinci mesaiyi evde yapıyorlar.

Bunun için ille de kafanızda evli ve çocuklu çalışan bir anne getirmenize gerek yok. Birlikte yaşayan ikisi de çalışan sevgililerde sizde iş çıkışı evi kim topluyor? Bu sorunun cevabı olarak kafanızda canlanan imaj maalesef doğru. Bu da çalışan kadını özel hayatında dezavantajlı hale getiriyor.

Aslında çözüm için yapılabilecek birçok şey var, ama tabii ki bunlardan en önemlisi sorumluluk paylaşımı. Özellikle çiftler kadın-erkek olarak iş hayatından arda kalan zamanlardaki sorumluluk paylaşımını eşit olarak yapabilseler, kadınlar için de özel hayatlarını daha dengeli yaşamak eşit derecede kolay olacaktır.

TR-NON-1950029