Uyku hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasına rağmen pek çok insan onunla bir aşk-nefret ilişkisi yaşıyor. Her şeye rağmen iyi bir uyku çekmeniz için birçok sebep var ve bunları göz ardı etmek ciddi sorunlara yol açabilir.

Uyku iyi hissetmenizi sağlar.
İyi bir gece uykusunun ardından kalktığınızda kendinizi iyi hissedersiniz. Zihniniz daha açık ve vücudunuz daha dinçtir. Ne yazık ki, bazılarımız uyumakta zorlanabilir. Eğer uyku problemleri yaşıyorsanız hekiminize danışabilirsiniz.

Uyumak kilonuzu kontrol etmenizi sağlar.
Uykusuzluk günde yaklaşık 300 kalorilik fazladan bir besin tüketimine yol açar. Yeterince uyumazsanız, beyniniz kendini işlevsel tutmak için her zamankinden fazla glikoz tüketir ve bu sizi acıktırır. Kilo vermek istiyorsanız, sekiz saatlik uyku hayatınızın bir parçası olmalıdır.

Şekerleme yapmak üreticiliği artırır.
Öğlen 1 ile 4 arasında yapacağınız 26 dakikalık bir şekerleme veriminizi %34 artıracaktır. Bu verimlilik sadece işinize değil hayatınızın her alanına yansıyacağından her gün küçük bir şekerleme yapmak iyi bir fikir olabilir. Bu konuda işvereninizi ikna edemezseniz öğle yemeği arasını kullanabilirsiniz.

Uyku bağışıklık sisteminize yardımcı olur.
Bağışıklık sisteminiz sizi potansiyel hastalıklardan sürekli korumaya çalışır. Günde en az 7 saat uyuyarak bağışıklık sisteminize yardımcı olabilirsiniz. Hatta bir çalışma, aşı sonrası uyku yoksunluğunun aşının etkilerini yüzde 50 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Bu yüzden sağlıklı kalmak için yeterince uyku önemlidir.

Uyku zamanın etkileri ile savaşır.
Uyuduğunuzda, vücudunuz cilt sağlığı için gerekli olan belirli hormonları salgılar. Yeterince uyku almamak bu salınımı bozar, hatta tamamen ortadan kaldırabilir. Bu durum çocuklarda büyümenin engellenmesine bile neden olabilir. İyi görünmek istiyorsanız, uyku bu amaca ulaşmak için en kolay yollardan biridir.