Vücut, kendini temizleyerek zararlımaddelerden arındıracak şekilde tasarlanmıştır. Böbrekler, bağırsaklar,akciğerler, lenf ve deri yoluyla, vücutlarımız her gün özellikle gece ve sabaherken saatlerde, kendisini temizlemeye programlıdır. Ancak, modern yaşamın birsonucu olarak, yorgunluk, sağlıksız alışkanlıklar ve zayıflayan sinir sistemisebebiyle normal atılım sürecinin aksaması, vücudun kendi başına üstesindengelemeyeceği miktarda toksinin alınmasına sebep oluyor. Biriken aşırı toksininvücuttan atılması için akla ilk gelen yöntem ise, son zamanlarda adını sıkçaduyduğumuz DETOKS. Peki, nedir bu detoks?

Vücut, kendini temizleyerek zararlı maddelerden arındıracak şekilde tasarlanmıştır. Böbrekler, bağırsaklar, akciğerler, lenf ve deri yoluyla, vücutlarımız her gün özellikle gece ve sabah erken saatlerde, kendisini temizlemeye programlıdır. Ancak, modern yaşamın bir sonucu olarak, yorgunluk, sağlıksız alışkanlıklar ve zayıflayan sinir sistemi sebebiyle normal atılım sürecinin aksaması, vücudun kendi başına üstesinden gelemeyeceği miktarda toksinin alınmasına sebep oluyor. Biriken aşırı toksinin vücuttan atılması için akla ilk gelen yöntem ise, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz DETOKS. Peki, nedir bu detoks? Detoks; latince kökenlidir ve Detoxikation kavramının kısaltılmışıdır. Detoxikation zehir atımı, arınma anlamına gelir. Popülaritesi son dönemde artmış olsa da, Detoks’un yüzyıllardır kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Modern detoks yönteminin kökleri ise 1930’lara dayanıyor. Şehir hayatının bizleri her geçen gün daha fazla hava ve su kirliliğine, işlenmiş gıdalara maruz bıraktığını düşününce, bedenimize bu zorlu arınma görevinde destek sağlamak bir ihtiyaç haline geliyor. Hücre, doku ve organlarınızı paslandıran, çöplüğe çevirip aşındıran binlerce zehirli toksin bedeninizi ele geçirmiş ise, temizlenmenin, arınmanın yani detokslanmanın tam zamanı.

Sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu ana öğünler, sebze ve meyve sularının içildiği ara öğünler, kuru baklagiller, bol su içmek ana prensiplerimiz. Bunun yanı sıra papatya, adaçayı, rezene gibi bitki çaylarını limon ilave ederek bol bol tüketerek geçireceğiniz en az 3, en fazla 7-10 gün sürecek bir program, temizlik için oldukça yararlı olacaktır. Beslenme programınızdaki değişikliklere ek olarak, yeterli uykuyu ve egzersizi de hayatınızın vazgeçilmezleri haline getirmekte yarar var.

Ağır kalp hastaları, tansiyon rahatsızlığı olan hastalar, yoğun kimyasal ilaç kullananlar, mide ülseri olanlar, kanamalı koliti olanlar, hamileler, emzirenler, kanser hastaları, reçeteli ilaç kullananlar, böbrek yetmezliği olanlar, şeker hastaları ve ağır psikiyatrik hastalar için detoks önerilmiyor. Vücudunuzun ihtiyaçlarına uygun bir program uygulayabilmek ve sağlık sorunlarına yol açmamak için mutlaka uzman bir diyetisyene danışılarak bilinçli bir detoks programı izlemeniz tavsiye ediliyor.