Uzman Psikolog Semiha Kaya

İnsan psikolojisinin en büyük yanılsamalarından biridir. Yaşlanmaktan delice korkmak. Nedir bunun altında yatan kaygı unsurları diye düşünecek olursak birçok neden sayabiliriz. Eskisi kadar güzel olmamak, eskisi kadar sağlıklı olmamak, bazı bedensel fonksiyonlarımızın eskisi kadar güzel çalışmaması, enerjimizi kaybetmek, ölüme yaklaşmak, potansiyel sağlık problemleri bunların başlıcalarıdır.

İnsan bunlardan korkabilir, bu gayet doğaldır. Ancak burada yanılsama olan şey kişinin yolun sonuna odaklanıp o yoldan alacağı keyfi ıskalamasıdır. Yaş almak, ilk aklımızın erdiği yıllardan itibaren öğrendiğimiz, en aşina olduğumuz olgudur. Her yıl yeni şeyler öğrenerek, bizi biz yapan şeylere yenilerini ekleyerek, bize göre doğru ya da yanlış olan şeylere daha sağlam çizgiler çekerek, en yakınımız olan kendimizle daha iyi tanışarak belki de yeni bir özelliğini keşfederek yeni yaşımıza gireriz. Bu sebeple içinde bu kadar güzel şey barındıran bu insan olmanın en doğal haline biz yaşlanma değil, yaş alma diyoruz…

Sondan korkup arada geçen zamana haksızlık etmemek gerekir. Her anın keyfini sürmek için aslında tek ihtiyacımız olan şey sağlık. Sağlık hayat motivasyonunu sağladığı gibi, isteklerimizi arzularımızı da yönetir. Sağlıksız bir kişinin en büyük arzusu sağlığına kavuşmakken, sağlıklı bir kişinin hayattan keyif almaya dair daha çeşitli arzuları ve motivasyonları vardır. Bunların en başında gelenlerden biri isi daha genç ve daha güzel gözükmektir.

Bunu sağlamak için, daha keyifli yaş almak için öncelikle sağlığımıza dikkat etmek gerekir. Bunun temelinde beslenme yatar. Dünyada şuan revaçta olan sağlıklı beslenme trendi tamamen insanların daha iyi daha keyifli ve daha kaliteli yaşam arzusuyla ortaya çıkmaktadır. Bunun yolunun sağlıklı bir bedenden geçtiği artık herkes tarafından kabul edilmiştir. Psikolojik olarak kendini güzel hissetmenin olumlu etkisi de yadsınamaz. Bu sebeple kozmetik teknolojisinin nimetlerinden gereken düzeyde faydalanmakta duruma olumlu katkı sağlayacaktır.

Keyifli yaş almanın bir başka koşulu ise hayatımızdaki stres unsurlarını azaltmaktır. Bunun için hayatınızda sizi strese sokan şeylerde dış koşullara değil, iç koşullara odaklanmak gerekir. Biri sizi üzüyorsa, bunun sebebi onun sizi üzmesi (dış koşul) değil de, sizin buna izin vermeniz (iç koşul) olsun. Çünkü karşınızdakinin hareketlerini kontrol edemezsiniz ancak kendinizinkileri edebilirsiniz. O kişinin sizi üzmesine izin vermeyerek stres unsurunu ortadan kaldırmış olursunuz. Hep yapabileceğiniz bir şey olduğuna, olumsuzlukları ortadan kaldırma gücünün kendinizde olduğuna inanırsanız, hem daha az stresli olursunuz hem de daha az pişmanlık barındıran keyifli bir yaşama sahip olursunuz. Keyifle ve sağlıkla yaş almak dileğiyle…

TR-NON-1950029