Cilt kalitesi nedir, neden önemlidir?

 • Gençlik: Evrimsel psikologlar, güzelliği ve çekiciliği, gençliğin, doğurganlığın ve sağlığın işaretleri olarak görecek şekilde evrimleştiğimize inanırlar.
 • Güzellik: Çalışmalar, cilt dokusunun, güzelliğin temel göstergesi ve pürüzsüz cildin (homojenlik), çekiciliğin kilit faktörü olduğunu belirlemiştir.
 • Yaş: Bir çalışmada, 170 kadının yüzünden ince çizgilerin ve kırışıklıkların dijital olarak silinmesinden sonra bu kadınların yaşlarının tahmininde yaklaşık 10 yıl azalma olmuştur.*
 • Sağlık: Bu çalışma, aynı zamanda, ciltteki renklenme belirtilerine karşı duyarlı olduğumuzu ve bunları sağlıklı olma ile ilişkilendirdiğimizi, pürüzsüz renkli teni en sağlıklı kabul ettiğimizi ortaya koymuştur.*
Kaliteli cilt nemlidir, pürüzsüzdür ve ince çizgi içermez.

Kaliteli bir cilt başka ne ile olur?

Pazar araştırmaları, güncel bilimsel çalışmalara paralel olarak, iyi bir cildin aşağıdaki özellikleri taşıdığını göstermektedir:
 • Doku: Nemli, pürüzsüz ve ince çizgiler içermeyen cilt
 • Elastikiyet: Sıkı ve elastik cilt
 • Renk: Pigmentlenme ve kızarıklık içermeyen cilt
Kadınların %56’sı cilt görünümlerinin dış güzelliklerine katkısı olduğunu söylüyor.**

Cilt kalitesinde iyileşmeyi nasıl sağlayabiliriz?

Hyaluronik asit (HA)-esaslı enjekte edilebilir ürünler #1 numaralı cilt kalitesi uygulamalarıdır. HA geniş kapsamlı olarak tüm epitel dokuya dağılır ve cilde üç temel etkisi vardır:

Nemlendirme: HA’nın yüksek su bağlama kapasitesi nemlenmeyi iyileştirir.

Epidermisi kalınlaştırma: Dermis içindeki HA, epiderm katmanının kalınlaşmasını tetikler ve aynı zamanda hücre dışı matrisi ve fibroblastları uyarır.

Kolajen üretiminde artış: HA ve enjeksiyon işlemi kolajenezi uyararak cilt kalitesinin iyileşmesine yol açar.

Cildin genç ve güzel görünmesi.

Yapılan araştırmalara göre, kadınların %56’sı cilt görünümlerinin dış güzelliklerine katkısı olduğunu düşünmektedir.**

İyi bir cilt, nemli, pürüzsüz, sıkı ve elastik olup ince çizgiler, pigmentlenme ve kızarıklık içermez. Güneş ışınları, uzun çalışma saatleri, stres, kirlilik, hareketsiz yaşam gibi birçok faktör cilt kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Cildin genç ve güzel görünmesi için cildin nemlendirilmesi çok önemlidir. Çünkü yeterli neme sahip olmayan ciltlerde kırışıklıklar ve çizgiler daha çok belirginleşir. Hyaluronik asit yüksek su bağlama kapasitesi sayesinde nemlenmeyi iyileştiren doğal bir şekerdir.

Yaşının iyisi olmak isteyen kadınlar için yüz dolguları yararlı bir seçenektir. Yüz dolguları ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyi sonuçlar elde edilebilir. Hyaluronik asitin tek uygulamayla cilt altına enjekte edilmesiyle dokuz aya kadar süren etki edilmektedir.

Hyaluronik asit içeren yüz dolgusu, gözler, dudaklar, yanaklar ve çene dahil olmak üzere yüzün çeşitli bölgelerine enjekte edilebilir. Bu işlem sonucunda,

 • Cilde ihtiyacı olan nem kazandırılır
 • Görünen çizgi ve kırışıklıklar azalır
 • Dudaklar güçlendirilir
 • Yanaklar, elmacık kemikleri ve çene hacmi geri kazandırılır
Kısacası, bu uygulama ile nemlendirme için ayrı, elastikiyet için ayrı, pürüzsüzlük için ayrı uygulamalara gerek kalmadan, cilt kalitesi artırılır ve cilde derinlemesine nemlilik kazandırılmış olur.

* Düzeltilmemiş ciltle karşılaştırma
** n=7,700.8

Referanslar

1. Fink B and Matts PJ. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2008;22:493-8. 2. Goodman GJ ve ark. Plastik Rekonstrüktif Cerrahi. 2015;136:139S-48S. 3. Allergan Data on File INT/0448/2016(1). Allergan Cilt Kalitesi Pazar Araştırma Gözlemleri. Temmuz, 2016. 4. Allergan Data on File INT/0381/2016. Global Güzellik Raporu. Mart, 2016. 5. Landau M ve Fagien S. Plastik Rekonstrüktif Cerrahi. 2015;136:188S-95S. 6. De Maio M ve ark. Estetik Plastik Cerrahi. 2004;28:295-300. 7. Seok J ve ark. J Kozmetik Dermatoloji. 2016;0:1-15. 8. Wang F. Arch Dermatol. 2007;143:155-63 9. Brown MB, Jones SA. JEADV 2005;19, 308–318 10. Landau M ve Fagien S. Plastik Rekonstrüktif Cerrahi. 2015;136:188S-95S