53%
Kadınların %53’ü yaşlanmanın gözlerini nasıl etkileyeceği konusunda endişeleniyor, bu nedenle yalnız değilsiniz.

Hem çevresel faktörler hem de doğal yaşlanma süreci cildimizi olumsuz anlamda etkilemektedir. Sigara ve güneşe maruz kalma gibi bazı faktörler kontrol edilebilir, ama cildimizin doğal yaşlanma sürecinden kaçmamız mümkün değil. Peki, neler oluyor?

Çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumu

Göz çevresi Hyaluronik Asit bakımından zengin nemli bir ciltle çevrilidir. Yaşlanmayla, cilt hücrelerimiz daha az Hyaluronik Asit üretmeye başlar ve bu da cildimizde daha az suyun tutulmasına sebep olur. Kuruyan cilt elastikiyetini ve hacmini kaybeder. Bu sebeple, yüzümüz tekrarlayan yüz ifadelerimizin sonucu olarak kırışıklıklara ve çizgilere daha yatkın hale gelir. Ayrıca kuru ve ince cilt yanakların sarkık görünmesine sebep olur. Bunun yanı sıra, yüzün kas ve kemik yapısı da değişerek göz çevresinde çukurlara neden olarak yorgun ve çökmüş bir görünüme sebep olur.

Hacim nereye gidiyor?

Zamanla alnımızdaki, şakaklarımızdaki ve göz çukurlarımızdaki dolgunluğu kaybetmeye başlıyoruz. Göz çukurları, göz çevresinde bulunan ve gözlerimizi vurgulayan bölgelerdir. Yüz iskeleti de zamanla değişir ve göz çukurları genişleyerek "çukur göz" görünümüne sebep olur. Yüzün hacmini kaybetmesi sebebiyle, kaşlar sarkmaya başlar, gözlerin altındaki deri incelir ve koyu halkalar ve torbalar oluşur. Birçok kadın ciltlerine yeniden nem kazandırmak için kremler kullanıyorlar ve makyajla kırışıklıklarını kapatıyorlar. Eğer kalıcı bir çözüm arıyorsanız yüz dolguları sizin için uygun olabilir. Yüz dolguları göz çevrenizdeki önemli bölgelere hacmini geri kazandırarak size istediğiniz yenilenmiş görünümü sağlar.

Yüz dolguları nasıl yardım ediyor?

Hyaluronik Asit (HA) içeren yüz dolguları cildin kaybettiği HA’i sağlayarak yüze hacim kazandırır ve çizgileri pürüzsüzleştirir.2 Şakaklara dolgunluk vererek göz çevresindeki çukur görünümünü azaltır ve gözlerinize daha belirgin bir çerçeve sağlar. Aynı zamanda göz çevresindeki derin kıvrımları doldurarak kıvrımların görünüşünüz üzerindeki etkisini azaltmak için de iyi bir seçenektir.

Göz çevremizin hacmini kaybetmesi sebebiyle koyu halkalar ve torbalar oluşur. Buna yönelik uygulamalar gözlerinizin parlamasına yardımcı olabilir.

Kadınların %80'i kırışıklık giderici enjeksiyonların ve / veya yüz dolgu maddelerinin göz çevresini düzeltmekte etkili olduğuna inanıyor.

Yeteri kadar uyuduğunuzda bile, gözlerinizin altında torbalar mı fark etmeye başladınız? Zamanla, yüzün hacmini kaybetmesi ve kemik yapısının değişmesi sebebiyle, gözlerin altındaki deri incelir, koyu halkalar ve torbalar oluşur. Yüz dolguları, cildin kaybettiği HA’i sağlayarak göz çevresine hacim kazandırır ve çizgileri pürüzsüzleştirir. Doğal genç bir görünüm elde etmek için, göz bölgesindeki kaybolan hacim geri kazandırılabilir, göz kenarı çizgileri düzeltilebilir ve kaş bölgesi kaldırılarak simetri artırılabilir. Birden çok teknik ile uygulamaya yaklaşım artık daha özel ve bireyselleştirilmiştir.

Referanslar

1. Coleman SR et al. Aesthetic Surg J 2006;26(suppl):S4-S9. 2. Raspaldo H et al. J Cos and Laser Ther 2008;10:134–142. 3. Mariwalla K. Rejuvenation of the Upper Face. Medscape Education. Available at: http://www.medscape.org/viewarticle/746878_transcript [Accessed January 2016] 4. De Boulle K et al. Clin Interv Aging. 2010; 5: 101-118.